Płytki łazienkowe bez fugi

02-11-2023
fuga z płytakmi - Płytki łazienkowe bez fugi

Spis treści

  1. Czemu fuga jest potrzebna?
  2. Czy istnieje możliwość układania płytek bez fugi?
  3. Dlaczego zatem stosować fugi?
  4. Czemu nie kłaść płytek bez fugi.

 

 

 

Czemu fuga jest potrzebna?

Obecne trendy w dziedzinie projektowania wnętrz kierują się ku koncepcji minimalizmu, która charakteryzuje się ograniczeniem ilości użytych materiałów i elementów. Istnieje wiele korzyści związanych z tym podejściem, a jedną z najważniejszych jest oszczędność, która sprawia, że minimalistyczny design jest dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Jednym z nowoczesnych kierunków w projektowaniu płytek jest dążenie do osiągnięcia efektu "zero szczelin", co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni i nadanie elementom wykończeniowym funkcji dekoracyjnych. Nie można przecenić wpływu idealnie gładkiej powierzchni podłogi, pozbawionej widocznych fug. Jednak warto zrozumieć, że fuga pełni nie tylko rolę estetyczną, ale także funkcjonalną. Dlatego zawsze warto rozważyć jej zastosowanie.

 

Czy istnieje możliwość układania płytek bez fugi?

Współczesne trendy skłaniają się ku minimalizmowi, co oznacza, że standardowe elementy wykończeniowe są wykorzystywane zarówno do wypełnienia przestrzeni, jak i w celach wizualnych. Dlatego układanie płytek na podłodze czy ścianach bez widocznych fug staje się coraz bardziej popularne. Jeśli jest to wykonane prawidłowo, uzyskuje się bardzo elegancki efekt, a powierzchnia wydaje się równa i odbijająca światło w jednym kierunku, co sprawia wrażenie większej przestrzeni. To z kolei ma znaczący wpływ na estetykę wnętrza i sprawia, że nawet małe pomieszczenie wydaje się większe niż jest naprawdę.

 

Niemniej jednak układanie płytek bez fugi jest możliwe tylko w przypadku niektórych rodzajów płytek, które muszą być starannie obrobione po produkcji, aby zapewnić równość ich krawędzi. Dlatego ważne jest, aby używać płytek o wysokiej jakości, które przeszły odpowiedni proces obróbki. Gotowe produkty charakteryzują się gładką i równą powierzchnią, co oznacza, że krawędzie zostały dokładnie wykończone. Profesjonalni instalatorzy stosują także bardzo cienkie fugi o grubości nie przekraczającej 1-2 mm, które są praktycznie niewidoczne w codziennym użytkowaniu. Dlatego nawet jeśli zdecydujemy się na układanie płytek bez fugi, warto zrozumieć, że istnieją sytuacje, gdzie zastosowanie fugi jest konieczne, aby zapewnić trwałość i estetykę wykończenia.

 

Dlaczego zatem stosować fugi?

Czym są i dlaczego warto używać płytek z fugą? Fuga pełni kluczową rolę jako element wykończeniowy. Jej głównym zadaniem jest wypełnienie przestrzeni między płytkami, a także ochrona i stabilne przytwierdzenie ich do podłoża. Chroni również przed przedostawaniem się wilgoci i redukuje efekty ewentualnych ruchów materiałów, spowodowanych zmianami temperatury i nierównościami podłoża.

Czemu nie kłaść płytek bez fugi.

Posadzka bez fugi jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne wynikające z przemieszczania się elementów. Fuga służy do wypełnienia przestrzeni między płytkami i wspiera ich stabilność. Ponadto pomaga w wyrównywaniu różnic w rozmiarach płytek, co ułatwia proces układania. Fuga działa również jako ochrona przed uszkodzeniami związanymi ze zmianami temperatury. Oprócz tego umożliwia wymianę pojedynczych płytek bez konieczności usuwania całej powierzchni. W przypadku układania płytek bez fugi taka wymiana jest znacznie trudniejsza.

 

Jeśli jednak nadal zależy nam na minimalizowaniu widoczności fug, warto rozważyć użycie płytek wielkoformatowych. Chociaż nie można całkowicie zrezygnować z fug, można ograniczyć ich ilość. Duże płytki pokrywają większą powierzchnię, co redukuje liczbę fug. Dodatkowo można używać cienkich fug, co sprawia, że spoiny stają się prawie niewidoczne. Płytki wielkoformatowe cieszą się także dużą popularnością w projektowaniu wnętrz, co pozwala uzyskać modne i estetyczne wykończenie.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię

Płytki ceramiczne i gresowe

Nie będziemy tu skromni. Jesteśmy w tym asortymencie najlepsi, nie tylko ze względu na szeroką ofertę producentów, ale także ze względu na wiedzę, którą z miłą chęcią się z wami się podzielimy. Dostarczamy towar z Włoch, Hiszpanii i Polski, więc cała Europa stoi przed tobą otworem.

Płytki Wielkoformatowe

Oddzielna kategoria wykończenia powierzchni dla wszystkich tych, którzy doceniają jednolitą powierzchnię.

Armatura łazienkowa

Stawiamy tu na jakość, wytrzymałość i design. Bateria do umywalki czy bateria prysznicowa ma służyć wam przez lata i z naszej strony nie ma kompromisów. A przy okazji może też ładnie wyglądać.

Wanny

Zarówno te do zabudowy, jaki i wanny wolnostojące. Te ostatnie wręcz kochamy, więc wybaczcie nam jeśli będziemy się nad nimi za mocno rozpływać.

Brodziki i kabiny prysznicowe

Dla zabieganych ceniących czas, raczej bez sentymentalnego podejścia do podstawowych czynności higienicznych. Dla was mamy coś specjalnego, kabiny typu Walk-in.

Oświetlenie

Bo czym byłoby piękne wnętrze bez tego końcowego elementu, tej wisienki na torcie twojego pięknego pomieszczanie? Jak mielibyście się delektować harmonią dobrego projektu bez lampy, która to wszystko oświetli?

Meble

Kanapy i narożniki kochamy, wielkie wygodne łóżka lubimy. Komody tolerujemy.

Na pewno już zauważyliście, że styl ma dla nas duże znaczenie, nie trzymamy się głównych nurtów designu. Czerpiemy ze wszystkich garściami, ale mam też swoje ulubione: skandynawski, nowoczesny, klasycznyglamour, modernistyczny i industrialny.
Zapraszamy do oglądania, a jeśli macie jakieś pytania to pamiętajcie, że jesteśmy do waszej dyspozycji. Odpowiemy na wszystkie pytania, nawet na te najtrudniejsze, tylko uważajcie, bo na pewno zarazimy was swoją pasją i miłością do wnętrz.