Co z tymi stylami i z czym to się je?
Z tego krótkiego artukułu dowiesz się w jaki spsób definiujemy style panujące we wnętrzach, nie opiszemy wszystkich. To mija się z celem, obecnie mamy doczynienia z dużą ilością kros-definicji i nowopowstałych okrśleń. Skupimy się na postawowych od których tak naprawdę cała reszta się wywodzi. Postaramy się przybliżyć wam klika definicji stylów, zaznaczamy naszych definicji stylów. Jeśli macie odmienne zdanie dajcie znać w komentarzach. A poniżej krótki spis treści:
Styl skandynawski, a raczej wnętrza stylizowane na ten styl, to obecnie jedne z najbardziej rozpoznawalnych aranżacji na naszym rynku. W dużej mierze zawdzięczamy to popularności marki IKEA.
Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim kolorem białym i różnymi wariacjami związanymi z tematem bieli.Styl klasyczny nawiązuje do prostych, harmonijnych i ponadczasowych rozwiązań. To stawianie nie tyle na ilość, co na jakość zastosowanych materiałów, które mają wyglądać elegancko i solidnie. Szlachetność barw i dekoracji ma sprawiać wrażenie wnętrza urządzonego ze smakiem, gdzie nic nie jest kwestią przypadku, a przemyślanym elementem spójnej kompozycji. Choć jest to styl w dużej mierze tradycyjny to mimo wszystko znajdzie się w nim miejsce na nowoczesne elementy. Urządzając klasyczne wnętrze warto skupić się na wykorzystaniu materiałów o delikatnej fakturze, neutralnej barwie i nienarzucającym się zdobnictwie. Na ścianach doskonale prezentują się delikatne tapety czy subtelna boazeria. Jako element dekoracyjny można zastosować pilastry, które doceniane były już w minionych epokach. Na podłodze sprawdzą się materiały takie jak marmur lub drewno – ułożone w mozaikowy kształt będą idealnym uzupełnieniem klasycznego wnętrza. Bardzo dużą rolę odgrywają wykorzystane przez nas meble. Ten styl to miejsce w szczególności dla antycznych form oraz stylizowanych dodatków. Eleganckie, solidne fotele, sofy na zdobionych nóżkach, mizernie zdobione ramy luster, srebrne, bądź złote wykończenia powierzchni idealnie pasują do stylu klasycznego. Nie zapominajmy także o dodatkach, które w tym stylu grają często główną rolę. Zdobione poduszki, eleganckie abażury, misternie zdobione ramy luster, mięsiste dywany nadadzą naszemu wnętrzu pożądany wygląd. W salonie sprawdzą się długie firany, ciężkie zasłony i lambrekiny. W sypialni świetnie będzie się prezentować elegancka toaletka. Warto postawić na wyeksponowanie takich elementów jak obraz, antyczna biblioteczna czy rzeźbione fragmenty mebli, które w połączeniu z neutralnymi barwami i jednolitymi powierzchniami dadzą efekt stylowego, komfortowego wnętrza.
Styl glamour. Z pośród licznych trendów i styli w aranżacji wnętrz bez wątpienia wyróżnia się styl glamour. Wnętrza w tym stylu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wystrój pomieszczeń traktują z lekkim przymrużeniem oka. To styl dla tych, którzy nie boją się łączyć ze sobą rozmaitych form na pozór z innej bajki. Połączenie intensywnych barw takich jak fiolety, odcienie różu, amaranty doskonale prezentuje się przełamane bielą, czernią czy szarością. W stylu glamour dużą uwagę przywiązuje się do formy oraz kształtów mających dać poczucie luksusu i przepychu. Zdecydowanie na miejscu są wszelkie błyszczące elementy, kryształowe żyrandole, lustra, pozłacane powierzchnie, srebrne wykończenia. Pikowane obicia, zdobione tkaniny i flokowane tapety – to właśnie takie akcenty tworzą klimat wnętrza w stylu glamour. Ten styl daje nam możliwość tworzenia wyjątkowych, barokowych aranżacji połączonych z nowoczesną ekstrawagancją. Na pozór antyczne meble mogą stanowić integralną część wnętrza, wystarczy, że nadamy im odpowiedni charakter. Wyraziste, duże wzory sprawdzą się na ścianach, obiciach mebli, zasłonach – warto przełamać je nieco bardziej stonowanymi elementami, tak aby uniknąć nadmiaru kształtów i kolorów. Styl glamour to bez wątpienia idealne rozwiązanie do osób chcących stworzyć swoje własne, wyjątkowe miejsce dające poczucie luksusu, pełne blasku i cieszących oko błyskotek.
Styl modernistyczny powstał w celu odejścia od wszystkich dotychczasowych nurtów w architekturze i aranżacji wnętrz. Modernizm to głównie stawianie na funkcjonalność, doskonale opisuje to maksyma Sulivana „Form follows function”, czyli forma podąża za funkcją. W tym stylu mniej znaczy więcej, dlatego minimalistyczne rozwiązania są na porządku dziennym. Ruch modernistyczny w architekturze nie posiada sztywno określonych ram, w jego obrębie istnieje wiele kierunków, które pozwalają na stworzenie wyjątkowych, często abstrakcyjnych wnętrz. Modernizm we wnętrzach to przede wszystkim prostota form i kształtów połączona z dużą przestrzenią. To także nowatorskie, ponadczasowe rozwiązania, które z biegiem czasu nie tracą na estetyce. Dobierając barwy warto postawić na neutralność, odcienie bieli, szarości, beżu będą stanowiły bazę dla reszty kompozycji. Drewno, szkło oraz stal to materiały idealnie pasujące do współczesnych wnętrz w stylu modernistycznym. Dodatki w modernizmie to głównie proste, geometryczne formy pozbawione zbędnej ornamentyki. Wnętrza w tym stylu lubią przestrzeń przepełnioną światłem, warto zadbać zatem o odpowiednie oświetlenie. Dobrze sprawdzą się także wydzielone, funkcjonalne przestrzenie, które z powodzeniem mogą zastąpić odrębne pomieszczenia. Modernizm, który stawia na funkcjonalność uznaje wszystkie pozbawione tej cechy przedmioty za całkowicie zbędne. Często zatem dekoracje mają za zadanie nie tylko urozmaicać wnętrze, ale są także w pełni praktycznymi elementami. Przedmioty użytkowe same w sobie mogą stać się przykuwającymi wzrok dziełami sztuki.
Styl industrialny to jeden z najbardziej charakterystycznych nurtów w aranżacji wnętrz. Połowa wieku XX to okres narodzin tego stylu, który był sposobem na wykorzystanie wolnych przestrzeni przemysłowych pozostałych po okresie recesji. To właśnie duże przestrzenie, surowe formy, chłodna kolorystyka i minimalizm są cechami charakterystycznymi dla wnętrz w stylu industrialnym. Chcąc urządzić wnętrze w stylu industrialnym należy sięgnąć po materiały takie jak beton, metal, cegła czy szkło. Ciepłe barwy ceglanego muru idealnie komponują się z jednolitym, chłodnym betonem i zimnym metalem. Doceniane są przede wszystkim chłodne barwy, biel i odcienie szarości, które podkreślają prostotę aranżacji. Nie oznacza to jednak, że w tym stylu brak miejsca dla ciepłych kolorów nadających wnętrzu nieco bardziej domowego charakteru. Doskonale sprawdzą się „przybrudzone” odcienie czerwieni, żółci, brązu, które świetnie współgrają z wnętrzami w stylu przemysłowym. Projektując wnętrze w tym stylu należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mebli. Równe linie i proste kompozycje sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na przestronniejsze. To co w innych stylach zostałoby uznane za niedopatrzenie tu jest całkiem na miejscu. Wszelkiego rodzaju rury, okablowania, ceglane słupy i stalowe wzmocnienia – te akcenty zasługują na szczególne wyróżnienie.Dobierając elementy dekoracyjne warto rozejrzeć się za unikatowymi, nawet nieco zniszczonymi przedmiotami. Rdza, wygięcia, stare drewno odpowiednio zaaranżowane lub poddane renowacji nadadzą wnętrzu charakterystyczny klimat.
Postów nie znaleziono
Napisz opinięOddzielna kategoria wykończenia powierzchni dla wszystkich tych, którzy doceniają jednolitą powierzchnię.
Stawiamy tu na jakość, wytrzymałość i design. Bateria do umywalki czy bateria prysznicowa ma służyć wam przez lata i z naszej strony nie ma kompromisów. A przy okazji może też ładnie wyglądać.
Zarówno te do zabudowy, jaki i wanny wolnostojące. Te ostatnie wręcz kochamy, więc wybaczcie nam jeśli będziemy się nad nimi za mocno rozpływać.
Dla zabieganych ceniących czas, raczej bez sentymentalnego podejścia do podstawowych czynności higienicznych. Dla was mamy coś specjalnego, kabiny typu Walk-in.
Bo czym byłoby piękne wnętrze bez tego końcowego elementu, tej wisienki na torcie twojego pięknego pomieszczanie? Jak mielibyście się delektować harmonią dobrego projektu bez lampy, która to wszystko oświetli?
Kanapy i narożniki kochamy, wielkie wygodne łóżka lubimy. Komody tolerujemy.
Na pewno już zauważyliście, że styl ma dla nas duże znaczenie, nie trzymamy się głównych nurtów designu. Czerpiemy ze wszystkich garściami, ale mam też swoje ulubione: skandynawski, nowoczesny, klasyczny, glamour, modernistyczny i industrialny.
Zapraszamy do oglądania, a jeśli macie jakieś pytania to pamiętajcie, że jesteśmy do waszej dyspozycji. Odpowiemy na wszystkie pytania, nawet na te najtrudniejsze, tylko uważajcie, bo na pewno zarazimy was swoją pasją i miłością do wnętrz.